kulturalna različitost
Back

Kulturna raznolikost kao potencijal razvoja

Nacija je zamišljena zajednica – zamišljena jer, unatoč klasnim razlikama koje postoje u društvu, pripadnike svoje nacije doživljavamo kao jednu cjelinu.

Već kod temeljne razlike između kolektivističkih i individualističkih društava možemo uočiti potpuno drugačiji referentni okvir gdje misli prvih pokazuju refleksiju i potrebe kolektiva. Sreća je sreća ako je u funkciji zadovoljenja širih potreba grupe. 

U pripadnicima individualističkih društava sav fokus je stavljen na pojedinca, njegove potrebe, jedinstveno poimanje svijeta i jedinstvenu sreću. Ideal je biti svoj, a jedina društvena obveza svakog čovjeka je živjeti u skladu s vlastitim vrijednostima. Što dublje analiziramo razlike, one postaju sve finije da bi na kraju postale individualne razlike.

U stranoj zemlji prvenstveno ćemo se nastojati povezati s pripadnicima svoje nacije, a prirodno je da susreti s drugim kulturama isprva oslikavaju njihove različitosti. Iskustvo koje pojedinac proživljava kada se preseli u drugu zemlju izazov je prilagodbe, to je iskustvo neizbježno za sve, a kako rastu razlike među različitim kulturama, ono postaje sve izraženije. 

Također, što je kulturni okvir u kojem živimo snažnije oblikovao našu predstavu o svijetu, to će biti veći problemi s prilagodbom. 

U znanstvenoj literaturi “kulturni šok” se objašnjava kroz 3 faze:

Faza medenog mjeseca: fascinirani smo novim i idealiziramo sve što je novo i drugačije u drugoj kulturi;

Faza pregovaranja: nakon početnog uzbuđenja i fascinacije, razlike postaju očite – ovu fazu prati kritika tuđe kulture i često je prati depresija;

Faza prilagodbe: osoba prihvaća običaje druge kulture, zna što može očekivati ​​u većini situacija i ponovno funkcionira vrlo dobro.

Nažalost, neki ljudi se nikada ne prilagode i ostanu živjeti u izolaciji u drugoj zemlji, dok se drugi potpuno integriraju, gubeći svoj izvorni identitet. Treću skupinu činili bi kozmopoliti koji su usvojili aspekte kulture koje su smatrali pozitivnima, a sačuvali su neke od svojih osebujnih karakteristika. 

Razumljivo je da svaka prilagodba na nešto novo predstavlja svojevrsni psihološki izazov, no zanimljivo je da postoji i tzv. „obrnuti kulturni šok“ koji se očituje kroz probleme s ponovnom prilagodbom na primarnu kulturu po povratku. Dom.

Svi koji su imali priliku živjeti u inozemstvu vjerojatno će moći posvjedočiti da se nakon povratka u svoju zemlju više ne identificiraju u potpunosti sa svojom primarnom kulturom.

Tijana Jevtić

Drugi blog

Oliver Linzbauer

3 praktična alata za stvaranje pozitivne radne atmosfere unutar tima

Saznajte nekoliko konkretnih alata s kojima možete podržati i održati pozitivnu radnu atmosferu unutar vašeg tima.
kako nadređeni mogu izgraditi povjerenje s timom

Kako nadređeni mogu izgraditi povjerenje s timom?

Povjerenje je ključan element za dobre odnose i atmosferu u timu, ali ujedno i najosjetljiviji. Pročitajte više u članku.
motivacija zaposlenika

7 najboljih metoda motiviranja zaposlenika

Motivirani zaposlenici ne samo da su produktivniji, već također doprinose i boljim međuljudskim odnosima. Saznajte više u članku.
onboarding

Kako uspostaviti uspješan onboarding?

Onboarding nije samo formalnost, već strateški proces koji ima za cilj integrirati novozaposlene u organizaciju na način koji je učinkovit,…
burnout sindrom

Što je burn out sindrom i kako ga prepoznati?

U užurbanom svijetu stres je postao dio života koji doživljavamo svakodnevno. Dugotrajno izlaganje stresu, izazovni zadaci na poslu, svakodnevni…
budućnost rada

Budućnost rada je tu i zove se prilagodljivost

Budućnost rada je ovdje. Prilagodljivost je ključ uspjeha u svijetu koji se neprestano mijenja i postavlja nove izazove.
employer branding

Zašto su neke tvrtke "magnet za talente"?

Employer branding – od privlačenja „creme de la creme“ kandidata do smanjenja fluktuacije zaposlenika. Saznajte u članku.
žene u biznisu

Pozicioniranje žena u modernom biznisu

Uloga žena u suvremenom poslovanju te koje korake poduzeti kako bi se osigurao ravnopravan i pravedan napredak unutar tvrtki.
seiffedine younsi

Intervju sa Seiffeddine Younsi - stanje IT-a u Hrvatskoj

Razgovor sa Seiffedinom o tome kako vidi budućnost HR-a, izazove s kojima se susreće i što ga motivira da pomiče granice.
loading-gif