Kako se približavamo kraju 2024., Slovenija i Hrvatska bilježe različite trendove u pogledu zapošljavanja i plaća, oblikovane regionalnim gospodarskim promjenama, dostupnošću radne snage i promjenama očekivanja zaposlenika.
S prosječnom bruto plaćom od 2.353 eura u Sloveniji u usporedbi s 1.838 eura u Hrvatskoj, prema posljednjim podacima, razlika u plaćama ukazuje na različite gospodarske uvjete i potražnju za radnom snagom između dviju nacija. (Izvor: DZS i SURS)
Obje članice EU-a s tržištima rada u razvoju kreću se kroz rast dok se suočavaju s jedinstvenim izazovima u ispunjavanju globalnih očekivanih plaća, potreba za radnom snagom i prilagodbe svog pristupa primanjima zaposlenika.
Ali koje su razlike u namjerama poslodavaca pri zapošljavanju?
U istraživanju Trendovi kretanja plaća i zapošljavanja za drugu polovicu 2024. usporedili smo trendove plaća i zapošljavanja između Slovenije i Hrvatske na temelju odgovora preko 500 tvrtki.
U Sloveniji i Hrvatskoj planovi poslodavaca za promjene plaća u drugoj polovici 2024. imali su razlike.
Prema istraživanju SATR H2 2024, u Sloveniji su tvrtke suzdržanije, tek oko trećina planira povećanje plaća, dok većina (62,46%) ne namjerava povećati plaće svojim zaposlenicima. Ovaj stalan pristup odražava fokus na održavanje stabilnosti u već konkurentnom okruženju plaća.
Nasuprot tome, hrvatski poslodavci naginju povećanju plaća, a više od polovice ih je izrazilo namjeru povećanja plaća. Ovaj je potez vjerojatno potaknut potrebom da se privuku i zadrže talenti na tržištu pod jakim utjecajem sezonskog turizma i sve većih troškova života.
Iako geografski blizu, i Slovenija i Hrvatska pokazuju jedinstvenu dinamiku rada. Stabilan pristup Slovenije teži stabilnosti, dok Hrvatska postupnim rastom plaća izravno odgovara zahtjevima tržišta.
Za tvrtke, ove regionalne promjene naglašavaju važnost uravnoteženja konkurentnih plaća s održivim rastom, jer se radna snaga nastavlja razvijati preko granica.
SATR H2 2024 predviđanja poslodavaca u Sloveniji i Hrvatskoj imaju značajno različite pristupe primanjima zaposlenika. Slovenski poslodavci igraju na sigurno, većina poslodavaca (80,4%) ne planira promjene u dodatnim pogodnostima.
U međuvremenu, u Hrvatskoj postoji nešto više spremnosti da se stvari protresu, s 37,72% poslodavaca koji razmatraju izmjene ili čak poboljšanja svojih paketa beneficija.
Pravo pitanje je: hoće li se ti trendovi zadržati ili će 2025. donijeti novi val promjena dok se oba tržišta prilagođavaju promjenjivim zahtjevima radne snage?
Manpower prati trendove plaća i zaposlenosti svake polovice godine, možete pregledati naša izvješća.
Namjere zapošljavanja u Hrvatskoj i Sloveniji porasle su u drugoj polovici 2024., odražavajući optimistične izglede u određenim industrijama.
U Sloveniji su predviđanja zapošljavanja bila pozitivna, s više od polovice poslodavaca (53,95%) koji planiraju dovesti više talenata nego što ih otpuštaju. U međuvremenu, samo mali dio (11,34%) predviđa više otpuštanja nego zapošljavanja, naglašavajući općenito rastuće tržište rada.
S druge strane, u Hrvatskoj, gdje 46,04 posto poslodavaca planira povećati zapošljavanje, tržište rada obilježeno je velikom potražnjom za sezonskim radnicima. Ta potražnja često nadmašuje ponudu, što pritišće poslodavce da ponude veće plaće i bolje uvjete rada.
Iako su izgledi za zapošljavanje i dalje pozitivni u obje zemlje, oslanjanje Hrvatske na sezonske radnike dovodi do fluktuacija stope zaposlenosti, dok cjelogodišnje industrije u Sloveniji doprinose većoj stabilnosti.
Slovenski poslodavci planirali su više zapošljavati u informatici, bankarstvu, financijama i osiguranju.
Dok su hrvatski poslodavci najviše namjera zapošljavanja predviđali za sektore turizma i ugostiteljstva, telekomunikacija i elektrotehnike te građevinarstva.
Dok obje zemlje bilježe trendove rasta na tržištu rada, izazovi ostaju.
I Hrvatska i Slovenija snalaze se u složenosti modernog tržišta rada, koje karakteriziraju evoluirajuća očekivanja u pogledu plaća, velika potražnja za kvalificiranom radnom snagom i sve veći naglasak na ravnoteži između poslovnog i privatnog života.
Prosječne bruto plaće u Sloveniji prednjače u privlačenju talenata, iako jedinstvena snaga Hrvatske u turizmu i obećavaju trajnu potrebu za kvalificiranim zapošljavanjem.
U nadolazećim godinama obje će se zemlje vjerojatno morati usredotočiti na zadržavanje talenata, usavršavanje i stvaranje konkurentnijeg radnog okruženja.
Za poslodavce u Sloveniji i Hrvatskoj prilagodba ovim trendovima bit će ključna kako bi ostali konkurentni i izgradili otpornu radnu snagu spremnu na budućnost u regiji.
Svakih 6 mjeseci Manpower provodi detaljnu anketu o trendovima plaća i zapošljavanja za Sloveniju i Hrvatsku. Izvješće o trendovima plaća i zaposlenosti za prvu polovicu 2025. bit će objavljeno u siječnju 2025.
Možete pogledati naša najnovija izvješća o istraživanju tržišta i plaća.